فراخوان

پیام همبستگی به کوشندگانِ راستینِ راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در ایران

اصولِ «کوشندگان» برای ائتلافِ بزرگِ ملی

طرح پيشنهادی جدایی ادیان و مذاهب از حکومت و دولت

بایگانی

همراه تارنما شوید

Facebookgoogle_plus

سال 1397 خورشیدی سال «زن ایرانی» نام می گیرد

loktariyada

 

به پیشنهاد بنیاد میراث پاسارگاد

 

سال 1397 خورشیدی سال «زن ایرانی» نام می گیرد

بنیاد میراث پاسارگاد، به رسم هر ساله ی خود، امسال نیز، در آستانه ی بزرگترین و مهم ترین عید و جشن ایرانیان، نامی را یرای سالی که از راه می رسد انتخاب و پیشنهاد می کند.

این انتخاب، چون همیشه، در چارچوب نگاهداری و نگاهبانی از میراث های فرهنگی، تاریخی، (ملموس و غیرملموس) ایرانزمین است.

هدف بنیاد میراث پاسارگاد از نامگذاری سال متوجه ساختن مردمان به ارزش های کم نظير فرهنگ خردمدار و مهرآفرین ایران و میراث هایی ست که به دلیل بی توجهی، تبعیض، و یا فرهنگ ستیزی در سایه قرار گرفته و یا در خطر نابودی افتاده اند.

امسال بنیاد میراث پاسارگاد، به دلایلی که ذکر خواهد شد، تصمیم گرفته است تا سال 1397 را به نام «زن ایرانی» نامگذاری کند.

– زن ایرانی از جمله زنان کشورهای جهان است که به طور مستمر و طی چندین قرن نگاهبان میراث فرهنگ ملی مردمان سرزمین اش بوده است.

– زن ایرانی جشن ها، و سنت های ملی ایرانی و میراث غیرملموس مردمان سرزمین اش را که به دلایلی از سوی حکومت ها ممنوع اعلام می شده، قرن ها سینه به سینه به نسل های بعدی خود انتقال داده است.

– زن ایرانی بدون توجه به مذهبی که داشته (اعم از زرتشتی و مسیحی و یهودی و مسلمان و بهایی) در انتقال فرهنگ ایرانی که فرهنگی غیرمذهبی و سکولار است، نقشی اساسی داشته است.

– زن ایرانی – در سالی که گذشت – با ابتکاری کم نظیر دست به کوششی مدنی برای به دست آوردن آزادی پوشش زد. در واقع آزادی پوشش بخشی از فرهنگ کهن ایرانیان بوده که پس از حمله اعراب و تغییر و تحمیل مذهبی جدید، به ويژه برای زنان ممنوع شد. و حرکت کنونی زنان ایران علاوه بر این که خواستی حقوق بشری ست، نوعی حفظ میراث فرهنگی غیرملموس ایرانزمین است. و از آنجایی که زنان ایران در دوران هایی از تاریخ، هر کجایی که توانسته اند، برای بازگشت به آزادی باستانی خود، در ارتباط با آزادی پوشش، تلاش کرده اند، و تا قبل از انقلاب نیز به مدت چهل و سه سال (از تاریخ 1314 تا 1357) از آزادی پوشش برخوردار بوده اند، اقدام کنونی آن ها اقدامی کاملاً فرهنگی شمرده می شود.

بنیاد میراث پاسارگاد، ضمن اعلام سال 13972018 – به نام «زن ایرانی»، نوروز بزرگ و زیبای جهانی و سال نوی ایرانی را به همگان تبریک می گوید.

بيائيد به نام زن ایرانی، و با قدردانی از تلاش های بی وقفه ی صدها ساله ی او برای آزادی و حفظ فرهنگ ایرانی، سال نو را آغاز کرده، و برای همه ی ساکنان زمین و سرزمين مان سالی سرشار از شادمانی، صلح و آزادی آرزو کنیم.

با مهر و خرمی

شکوه میرزادگی

از سوی بنیاد میراث پاسارگاد

اسفند 1397 خورشید ـ مارچ 2018

www.savepasargad.com

 

 

به اشتراک بگذارید

Facebookgoogle_plus