کوشندگان


فراخوان

پیام همبستگی به کوشندگانِ راستینِ راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در ایران

اصولِ «کوشندگان» برای ائتلافِ بزرگِ ملی

طرح پيشنهادی جدایی ادیان و مذاهب از حکومت و دولت

بایگانی

همراه تارنما شوید

Facebookgoogle_plus

دو مقاله، ایران امروز و دیروز و هشدار در مورد برنامه ریزی

 

مقاله اول از جان بولتون معروف در وال استریپ ژورنال منتشر شده است. او در این نوشته از کاخ سفید میخواهد رژیم جمهوری اسلامی را براندازی کند و بر ضرورت حمایت “مادی” و معنوی از مخالفان داخل ایران تاکید میکند. او میخواهد که “قبل از فرارسیدن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی ساقط شود”. جان بولتون اضافه میکند که “عدم اعمال فشار اقتصادی از طریق باز گرداندن تحریم های تعلیق شده و تحریمهای بیشتر مایه اندوه خواهد شد” و نوشته که “رویکردهای ما را کشورهای عربی تامین میکنند”. واضح است که منظور جان بولتن عربستان و امارات خلیج فارس به ویژه ترکی الفیصل است که با مجاهدین خلق رابطه تنگاتنگ دارد.

جان بولتون و شرکا ی او در امریکا از ارشیتکت های حمله امریکا به عراق در سال 2003 بودند که عراق را به هرج و مرج و جنگ ورود داعش به این کشور کشاندند.

جان بولتون در ان زمان سفیر امریکا در سازمان ملل متحد بود و در کنار رامسفلد وزیر دفاع و پول ولفویتز معاون وزارت دفاع از طراحان حمله به عراق بودند. تا بحال صدها کتاب درباره فاجعه جنگ عراق منتشر شده است ولی مهمترین گزارش را به پارلمان انگستان، دیپلمات معروف انگلیسی، جان چیلکات در سال 2016  ارائه داد. او درباره نقش تونی بلر و جرج بوش مینویسد صدام را براندازی کردند و عراق را با هرج و برج روبرو کرده باعث جنگ و هجوم داعش شدند که مساوی با جنایات جنگی است.

مقاله دوم در مجله معروف اشترن المان نکات تازه و دقیق پیرامون کودتای 28 مرداد در ایران است که اموزنده در رابطه با برنامه ریزی و دخالتهای قدرتهای بزرگ در کشورهای کوچک تر و ضعیف است. کودتائی که منجر به حکومت فردی و دیکتاتوری درازمدتی شد که زمینه ساز انقلاب اسلامی گردید. اکنون به ذکر بخش هائی از این نوشته که در تاریخ 13 ژانویه 2017 منتشر شده است، میپردازیم: در این نوشته می خوانیم که در 19 ژوئیه 1953 (29 تیر 32) شخصی بنام کرمیت روزولت، عضو سازمان جاسوسی امریکا (سیا) با ماموریت براندازی دولت دکتر محمد مصدق وارد ایران میشود. قبل از این تاریخ سازمان سیا، مبلغ یک ملیون دلار را به دفتر سازمان سیا در تهران انتقال میدهد با ذکر این مطلب که “این پول برای هر نوع هزینه جهت سقوط دولت مصدق میباشد” انگاه کرمیت روزولت باید محمد رضا شاه را برای کودتا موافق میکرد لذا روزولت به شاه دو فرمانی را میدهد که او امضا کند. 1 – فرمان خلع مصدق از پست نخست وزیری و  2 – فرمان نخسست وزیری برای زاهدی. در تاریخ 3 اگست 1953 ( 13 مرداد 32 ) شاه موافقت خود را با کرمیت روزولت اعلام میکند  بشرطی که در صورت شکست کودتا او فورا از ایران خارج شود.

طبق قرارداد سال 1914 بریتانیا کنترل نفت ایران را کاملا در اختیار خود داشت. خواست مردم ایران این بود که لااقل درامد نفت ایران بطور پنجاه /پنجاه بین ایران و بریتانیا تقسیم شود. بریتانیا این درخواست را رد کرد. در نتیجه دولت مصدق مجبور به ملی کردن نفت شد. اختلاف ایران و انگلستان در سال 1951 به سازمان ملل متحد کشیده شد. سپس بریتانیا ایران را محاصره دریائی کرد و متخصصین خود را از ایران خارج نمود. ولی ملت ایران مقاومت کرد و نفت ملی شد. بالاخره چرچیل و ایزانهاور به این نتیجه رسیدند که باید حکومت ملی مصدق را ساقط کنند.

در نوشته دیگری حوادث بعد از کودتا را از مقاله جالب مجله اشترن المان خواهیم اورد . نتیجه این که نباید بدنبال کشورهای قدرتمند جهان رفت تا برای رهائی کشور از چنگ استبداد دینی که بد ترین شکل حکومتی در جهان است و جز فساد و بدبختی برای مردم هنری نداشته متوسل شد. این مردم ایران هستند که خود باید قیام کنند و سرنوشت خود را به دست گیرند تا برای همیشه به ویژه در دراز مدت، ازاد و مستقل باقی بمانند . ما مطمئن هستیم که ایرانیان خود روزی چنین خواهند کرد، حتی چنانچه امثال بولتن ها برنامه ریزی کنند و بدنبال منافع خود و کشورشان بخواهند برنامه های خود را در ایران پیاده کرده و عوامل خود را به مردم ایران تحمیل کنند.

دکتر امیر هوشمند ممتاز   –  دکتر مصطفی دانش

به اشتراک بگذارید

Facebookgoogle_plus