کوشندگان


فراخوان

پیام همبستگی به کوشندگانِ راستینِ راه آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی در ایران

اصولِ «کوشندگان» برای ائتلافِ بزرگِ ملی

طرح پيشنهادی جدایی ادیان و مذاهب از حکومت و دولت

بایگانی

همراه تارنما شوید

Facebookgoogle_plus

آینده قرارداد اتمی (برجام) و ترامپ و کابینه او

موضوع غنی سازی اورانیوم و پیشرفت های ان در ایران از سال 2003 میلادی مورد گفتگو و مذاکره با وزیران خارجه اروپا و خاویر سولانا اغاز شد . این مذاکرات به مدت 10 سال ادامه داشت و به نتیجه نرسید تا انجا که با تحریم های شدید ، امریکا و اسرائیل ، ایران را تهدید به جنگ نمودند . با انتخاب حسن روحانی در سال 2013 به مقام ریاست جمهوری اسلامی ، دور دوم مذاکرات شروع شد که در سال 2015 به توافق اتمی ( برجام ) منجر شد.

بنظر میرسد که امروز، دوباره ایران و غرب به شرائط قبل از انتخاب روحانی برگشته است . حسن روحانی شرائط خطرناک کنونی را به خوبی درک میکند . او در ماههای گذشته و اخیرا، توسط تندروها و اصولگراها در رابطه با توافق اتمی ، زیر فشار قرار گرفته تا انجا که در نشست 7 مارس در هیئت دولت گفت ” … ما امروز در یک کشتی هستیم و اگر بخشی از کشتی غرق شود همه با هم غرق خواهیم شد . ” رژیم جمهوری اسلامی در بن بستی قرار دارد که نه راهی به جلو و نه راهی به عقب دارد اگر چه بهروز کمال وندی سخنگوی انرژی اتمی ایران ، در شش مارس گفته است که ” ما میتوانیم ، در صورت لزوم ، بمدت 48 ساعت غنی سازی 20 در صدی را اغاز کنیم ” . جمهوری اسلامی با امضای برجام امید داشت که نه تنها تحریم های جهانی لغو شود بلکه میلیاردها دلارسرمایه های خارجی به ایران سرازیر شود ولی چنین نشد . جمهوری اسلامی به این دلیل به توافق اتمی تن داد که تحریم های وسیع ، ضربه هولناکی به اقتصاد ایران وارد کرده بود.

اکنون ، وزیر خارجه فرانسه ، لودران به ایران مسافرت میکند و بدون نتیجه از ایران برمیگردد . او ایران را تهدید کرده بود که در صورت نپذیرفتن کنترل پروژه موشکی بالیستکی ایران توسط غرب بویژه امریکا ، تحریم های جدید علیه ایران برقرار خواهد شد . اما جمهوری اسلامی هر نوع مذاکره در این رابطه را رد کرد.

ترامپ و نتانیاهو در نشست هفته گذشته در کاخ سفید یکبار دیگر تاکید کردند که برجام ، ایران را در مسیر تسلیحات اتمی قرار میدهد و شدیدا با این قرار داد مخالفت کردند . مایک پنس معاون ترامپ ، در دو ماه پیش اعلام کرده بود که کاخ سفید دیگر توافق اتمی – برجام – را تمدید نخواهد کرد
جمهوری اسلامی دو راه بیشتر نخواهد داشت :
اول – این که تمام تاسیسات اتمی و پروژه موشکهای بالیستکی ایران زیر کنترل دقیق قرار گیرند و ایران از دخالت در کشورهای سوریه ، عراق ، لبنان و یمن خودداری کند .
دوم – جمهوری اسلامی خواسته های فوق را نپذیرد ، در این صورت امریکا ، برجام را نقض و از ان خارج میشود و تحریم های بیشتر برقرار. خواهد شد . ترامپ وزیر امور خارجه را نیز تغییر داده است تا کابینه یکدست تری برای اجرای سیاستهای خارجی از جمله در مورد ایران و دیگران داشته باشد .
حسن روجانی اخیرا گفته ” ایران هیچگاه اغازگر نقض برجام نخواهد بود ولی برابر نقض برجام ، دست روی دست نخواهد گذاشت ” . از طرفی عباس عراقچی معاون وزارت خارجه میگوید ” ایران در توافقی که برایش هیچ سودی نداشته باشد نخواهد ماند . اگر امریکا از برجام خارج شود ولی اروپا بدان پای بند بماند ، برجام برای جمهوری اسلامی سودی ندارد . هم اکنون بانکهای اروپا و امریکا با بانکهای ایران همکاری نمیکنند . شرکتهای بزرگ اروپا از ترس مجازات های امریکا جرات همکاری با ایران را ندارند.

ژنرال ماک ماستر ، مشاور امنیت ملی امریکا ، در اواسط فوریه گفت ” همکاری اقتصادی با ایران ، بمعنی همکاری با تروریسم جهانی و سپاه پاسداران است و چک سفیدی است تا سپاه به کشتار ادامه دهد ” او شرکتهای اروپا ئی را نیز تهدید کرد اکنون باید دید که جمهوری اسلامی همچنان در دشمنی با جهان ازاد اصرار میورزد ؟ انها با علم دشمنی دارند و با خرافات که شبانه روزی در بوق های خود بویژه مساجد و مدارس و منبرها ، کوشش میکنند ، فرزندان ایران را به بیراهه کشانند و از منافع ملی و خقوق بشری خبری نیست . اما ایرانیان نیز از پای نمی نشینند ، راه های مبارزه با اهریمنان را پیدا نموده و و در نهایت اینان را به زباله دان تاریخ خواهند انداخت.

دکتر امیر هوشمند ممتاز – دکتر مصطفی دانش – اسفندیار خلف

22 اسفند 1394 برابر با 13 مارس 2018

به اشتراک بگذارید

Facebookgoogle_plus